Így add be a gyógyszert a macskádnak

A cuki, aranyos, kedves és puha háziállatunk egy pillanat alatt válik vérgőzös kardfogú tigrissé, amint megpróbáljuk beadni neki a gyógyszerét. De mit tehetünk?

Elég sok kép található szerte az Interneten, ahol gazdik mutogatják sebesüléseiket, amiket gyógyszer beadás közben szereztek. A dolog nem vicces, mert komoly megbetegedést okozhat egy ellátatlan macskakarmolás, de a macskának sem jó, ha nem kapja meg a gyógyerét.

Nos, ha a macska megharapott, súlyosan megkarmolt, pláne ízületbe harapott, akkor azonnal forduljunk orvoshoz! Az így szerzett sebek fele ugyanis elfertőződik, köszönhetően a macska szájában lakó Pasteurella multocida baktériumnak. Számíthatunk egy tetanuszinjekcióra, a sebek kimosására, antibiotikumkúrára, és az állat megfigyelésére is.

Első módszer: az ételbe keverés

A legkönnyebben úgy tudjuk elkerülni a konfliktust, ha az adott gyógyszert belekeverjük az állat kedvenc ételébe. Ez kiscicák esetében működik a leginkább, a felnőttek azonban képesek kiszagolni a legkisebb mennyiségű gyógyszert, a legkisebb tablettát is, és precízen ott hagyják. Megoldás lehet az előzetes “miniéheztetés”, azaz egy étkezést hagyjunk ki a gyógyszeres étek tálalása előtt, így megvan az esély rá, hogy az éhes macska mindenképp elfogyasztja.

Második módszer: a lefogás

A macskák izmai – különösen stresszhelyzetkor – kifejezetten erősek, reakcióideje pedig kiváló. Épp ezért nem árt óvatosnak lenni a gyógyszer beadásakor, a szőr fésülésekor, fürdetéskor, és minden olyan helyzetben, amit az állat stresszesnek ítél meg. Ilyenkor a cica elsődleges szándéka mindig a menekülés: kanapé alá, a szekrény mögé, a könyvespolcon lévő könyvek mögé. És ha a menekülésben megakadályozzuk, még idegesebb lesz. Előre gondoljuk végig a gyógyszer beadás menetét: egyedül képesek vagyunk lefogni a cicát? Tudunk elég határozottak és szakszerűek lenni? Esetleg félünk-e a macskánktól? Ha nem érzünk magunkban kellő erőt a feladathoz, marad az állatorvos.

Ha tudod, hogy a gyógyszer beadása problémás, akkor végy egy törülközőt, rakd rá az ágyra, és gyors, de határozott mozdulatokkal csavarjuk bele az állatot úgy, hogy csak a feje legyen kint. Ezzel mind a négy lábát képesek vagyunk leszorítani, miközben nem okozunk neki fájdalmat. Ha megfelelően tartjuk a törülközőbe csavarva, akkor már csak a szája marad utolsó veszélyforrásként.

Tartsuk szilárdan a törülközőben a két combunk között, a derekunknak támasztva – a lényeg, hogy ne hátrálhasson el. Egyik kezünkbe fogjuk a tablettát vagy a szert tartalmazó fecskendőt, még pontosabban a hüvelyk- és mutatóujjunk között fogjuk meg a tablettát, a másik kezünkkel pedig fogjuk át az állat fejét úgy, hogy a tenyerünk a feje tetején nyugszik, ujjainkat pedig rásimítottuk a koponyára, a felső állkapocsra. Egy másik módszer szerint az állat tarkóján is megfoghatjuk a megvastagodott bőrt – a kölyökkori és párzási reflexek miatt ettől a legtöbb cica mozdulatlanná dermed pár percre –, s így rögzítjük az állatot. (Fontos megjegyezni, hogy így soha ne emeljük fel!). A tarkóbőr megragadása bizonyos cicáknál jó hatású, mások éppen fordítva reagálnak a dominanciát kifejező mozdulatra.

Ezután döntsük hátra a cica fejét, ettől az alsó állkapocs általában magától kinyílik. Tartsuk mindvégig szilárdan az állatot, miközben a gyógyszert tartó kezünk középső ujjával könnyedén, a szemfogak közti apró fogaknál húzzuk le óvatosan az alsó állkapcsot, nagyra nyitva a szájat. Ez nem jár fájdalommal az állat számára, még ha meg is próbál meggyőzni az ellenkezőjéről. Miközben tartjuk a pozíciót, feltárulnak a fogak, a szájüreg, a cél pedig az, hogy a garathoz minél közelebb helyezzük el a gyógyszert. Dobjuk vagy nyomjuk a tablettát minél közelebb a nyelés helyéhez, zárjuk be az alsó állkapcsot, és tartsuk is úgy. Figyelem, ha a cica karmolni akar, akkor azt most teszi meg!

És akkor most izgulhatunk, mert sok cica ekkor addig-addig ügyeskedik, hogy mégsem lenyeli a tablettát, hanem addig krákog, amíg sikerül kiköpnie a tablettát. Addig semmiképpen se engedjük el a macska fejét, amíg meg nem bizonyosodtunk arról, hogy nyelt. A száj zárva tartása, a torokrész simogatása, az orrnyílásba történő gyengéd fújás is hatásos nyelésserkentőként működik. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, nyissuk ki a száját, tekintsünk bele.

Folyékony gyógyszer beadásakor könnyebb dolgunk van, mert csak arra kell figyelnünk, hogy az állat rendszeresen nyeljen, miközben óvatosan a szájába adagoljuk az oldatot. Az azonban nagyon fontos, hogy ebben az esetben ne döntsük nagyon hátra a fejet, mert az oldat könnyen a légutakba kerülhet!

Ezek után lassan engedd el, vedd le róla a törülközőt, magától hadd rohanjon el, de azonnal adj neki egy kis jutifalit. Egyrészt ez segít abban, hogy ne a rossz élmény rögzüljön, másrészt a nyelés is segít a tabletta lejutásában, illetve a gyomorban való felszívódáshoz. Figyelj rá, hogy vize is legyen a cicának!

// forrás: divany

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .