NÉBIH vizsgálat: 42 macskaeledelből 18 nem felelt meg az előírásoknak

2020. november 18. | 

A NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) az ún. “Szupermenta” nevű programja keretében ezúttal a száraz macskaeledeleket vizsgálta. A 42 tesztelt termékből 18 nem felelt meg az előírásoknak. Minőségi kifogás miatt 17 termék esetében, jelölési hiányosság miatt pedig 1 terméknél indult hatósági eljárás. Fontos megjegyezni, hogy biztonsági szempontból mindegyik száraz macskaeledel termék megfelelő volt – írja közleményében a Nébih.

► NÉBIH weboldal: a nagy száraz macskaeledel teszt

A vizsgált hazai és külföldi gyártású termékek között marha- és csirkehúsos, valamint halas ízesítésű eledel is helyet kapott. A NÉBIH laboratóriumában minőségi és biztonsági szempontból is ellenőrizték a termékeket.

A termékek nyersfehérje-, nyersrost-, nyershamu-, összes nyersolaj- és zsírtartalmának vizsgálata során mindössze 1 termék nyersfehérje tartalma nem felelt meg a termék jelölésén feltüntetett értéknek. A nehézfém és mikotoxin szennyezettségre irányuló vizsgálatok alapján minden termék megfelelőnek bizonyult.

A minőség mutatói

A száraz macskaeledelek analitikai összetevői között a termékek címkéjén kötelezően feltüntetni a nyersfehérje, a nyersrost, a nyersolaj és – zsírok, illetve a nyershamu %-os mennyiségét.

Az állateledelekben szükséges minimum nyersfehérje és nyerszsír mennyiségéről a FEDIAF (Európai Állateledel Ipari Szövetség) útmutatója tesz javaslatot. Eszerint a macskaeledelekben szükséges minimum nyersfehérje értéke 28-30%, míg a nyerszsírok és-olajok minimum mennyisége 9%.

Kevesebb taurin, kevesebb vitamin

A szakemberek az egyes termékek aminosav, vitamin és a makro-, illetve mikroelemek mennyiségét is ellenőrizték. A macskák számára nélkülözhetetlen aminosav, illetve a taurin vizsgálati eredménye 9 termékben kevesebb volt, mint ahogy az ta gyártó a terméken jelölte. 7 macskaeledelben A-vitaminból volt kevesebb, 2 eledelben pedig A- és E-vitaminból volt kevesebb.

Összességében elmondható, hogy míg biztonsági szempontból minden termék megfelelt az előírásoknak, addig minőségi hibák miatt összesen 17 termék esetében indult eljárás. 1 termék esetében pedig a termék jelölése nem volt megfelelő.

 

Happy Cat

Az előírásokat vizsgáló tesztelés után a NÉBIH munkatársai a termékek kedveltségét is tesztelték. Szakértők és laikus résztvevők pontozták az egyes termékeket. Az értékelés 5 szempont – csomagoláson feltüntetett információk, csomagolás, szag, állomány, szemmel látható idegenanyag szennyezettség – szerint történt. A „kedveltségi” vizsgálaton túl, a hivatal szakértői pontozással értékelték, hogy a csomagoláson feltüntetett garantált beltartalmi értékek milyen mértékben felelnek meg a laboratóriumi vizsgálatok során kapott eredményeknek. Így az összesített rangsor ezúttal a hatósági vizsgálat és a „kedveltségi” vizsgálat összesített eredményei alapján született meg.

A marhahúsos száraz macskaeledelek versenyében első helyen a Happy Cat Adult Sterilised Voralpen-Rind Teljes értékű eledel végzett. A csirkehúsos száraz macskaeledelek között az IAMS for Vitality Indoor prémium állateledel, míg a halas száraz macskatápok között a legjobbnak a Happy Cat Adult Atlantik-Lachs Teljes értékű állateledel bizonyult.

Azért mi a magunk részéről megnéztük volna, ahogy a szakértő emberi tesztelők megkóstolják a cicakajákat. 😂

 

A vizsgálat összefoglaló táblázatát ti is meg tudjátok nézni, ha IDE KATTINTOTOK.

 

A kedveltségi tesztelés

► NÉBIH weboldal: a legkedveltebb macskaeledelek

A NÉBIH munkatársai a „kedveltségi” teszt során az alábbi kérdésekre keresték a válaszokat.

  • A csomagoláson feltüntetett információk a vásárlók számára kellően érthetők, informatívak? A jelölés magyar nyelvű, és tartalmazza-e: a célzott állatfajt, a takarmány típusát, az adagolási és tárolási előírásokat, a termék lejárati idejét? Egyéb állítások, figyelmeztetések feltüntetésre kerültek?
  • Milyen a termék csomagolása? Könnyen nyitható, zárható, kiszerelése kényelmes felhasználást tesz lehetővé?
  • Milyen a termék szaga (az állattartó szempontjából)? Aromás, akár még kellemesnek is mondható vagy éppen kellemetlen, zavaró, undort keltő?
  • Milyen a termék állománya (az állattartó szempontjából)? Egyöntetű, tetszetős alakú és színű vagy éppen töredezett, szétesett, poros?
  • Szennyezett-e a termék, található-e a csomagolás felbontása után idegen szennyező anyag?

És ők ezt az eredményt hozták ki:

// forrás: szupermenta, telex

 

 

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .