Ezt csináld, ha a cicád fél az idegentől

Mindenkinek vannak félelmei, még a macskáknak is. Ezért előfordul, hogy egy macska az idegenektől fél. Elmondani persze nem tudják, de könnyen olvashatunk a jelekből.

És vannak sajnos extrém erősen félős macskák is. Ez olyan fokú félelem, ami már nem természetes – például egy egészséges óvatosság kifejezetten előnyön tulajdonság. Az extrémen félős cicák az adott szituációkban elvonulnak, elbújnak a kanapé alá, begömbölyödnek a sarokba, a függöny mögé – tehát bárhol és bárhogyan is, de láthatatlanná akarnak válni, szinte eltűnni, és ha lehet, egyhamar nem is akarnak előjönni rejtekükből.

Tekintetük riadt és fürkésző, szemük hatalmasra nyílik, és meglepően apróra húzzák össze magukat. Az extrém félős macska ezek mellett sokszor a stressz hatására fúj és támad, ha pedig nem egy idegen ember, hanem egy másik állat rémiszti meg, felborzolja a szőrét

Az extrém mértékben félős cicák gazdijai rendszerint aggódva nézik kedvenceiket, hogyan segíthetnék megértetni velük, hogy nincs körülöttük valós veszély. Nos a legfontosabb dolog a türelem. Idő kell ahhoz, hogy a macska megtanulja kikapcsolni a mélyen benne gyökerező félelem ösztönt. Úgy segíthetünk neki, hogy minél nyugodtabb környezet teremtünk a számára. Ha a cica érzi, hogy harmonikus légkör veszi körül, akkor szívesebben jön elő nézelődni, ismerkedni, szocializálódni.

Ha vendégek jönnek, akkor adjunk a cicának egy jutifalit. Ennek segítségével pozitív helyzetként rögzülhet benne az idegenek érkezése.

Biztosítsunk a macskának saját kuckót

Jó, ha a cicának több olyan helyet is tudunk biztosítani, ahová elvonulhat, felülhet, ahonnan távolabbról, biztonságban érezve magát figyelheti a történéseket. Így egyszerre élheti ki a nyugalom iránti igényét és a kíváncsiságát is. És közben arról is meggyőződhet, hogy nincs veszély.

A gazdinak tudnia kell, hogy a bátorítás nem egyenlő az erőszakoskodással, és a lehetőség megadása sem egyenlő a bátorítással. Soha ne vigyük, ne lökjük bele a cicát erővel abba a helyzetbe, hogy a vendégek közt legyen, holott látványosan feszeng, nyávog, esetleg karmol is félelmében. Csupán teremtsünk neki kedvet és lehetőséget arra, hogy lemenjen az emberek közé. Persze jutifalival azér lehet csalogatni.

Bátran beavathatjuk a vendégeinket, hogy mi történik, sőt tudjanak is róla! Ugyanis, ha tudják, hogy egy extrém félős macskával van dolguk, akkor talán ők is tapintatosabbak lesznek, kedvesebben szólnak hozzá, esetleg a túlzott hangoskodást is kerülik.

Ha a cica nem jön ki egy illetővel, akkor csak lassanként érdemes őket megbarátkoztatni. Adjunk pár jutifalatot a kezébe, és tegye le, majd lépjen hátra, míg a cica megeszi. Minden falatnál lépjen vissza, de maradjon egyre közelebb, végül adja a kezéből a finomságot. Lehet, hogy nem az első találkozásukkor, de a cica végül valószínűleg hagyja majd magát megsimogatni is, és kialakulhat a barátság.

// forrás: femina

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .