A cica, aki állomásfőnökként dolgozik

A japán Wakayama Vasúttársaságot súlyos veszteség érte 2015 júniusában: meghalt a világhírű állomásfőnökük, a Tama nevű cica, akire a kisi állomás igazgatását bízták. Tama nagy tiszteletnek örvendett, a cég munkatársai alelnökükként tisztelték. A gyászidőszak letelte után megválasztották Tama utódját, Nitamát, aki korábban az Idasiko állomáson teljesített szolgálatot. A vasút roboghat tovább: az állomás jó kezekbe került.

Igen, Japánban az is előfordulhat, hogy egy macskát tesznek meg állomásfőnöknek. Vagy éppen kettőt. De hogy történhetett ez?

A Wakayama Vasúttársaság egy kisebb cég, az Oszakától 80 kilométerre fekvő Vakajama tartományban működik, és kisebb, helyi járatokat üzemeltet. A kisi vasútállomás alapvető üzemeltetési feladatait Kodzsama Tosiki látta el, ő fogadta annak idején örökbe a kóbor Tama nevű cicát. És ő volt az, aki 2007. januárjában kinevezte a macskát állomásfőnöknek.

És milyen jól tette! A cuki egyenruhába és csinos kis vasutassapkába öltöztetett cica igazi híresség lett Japánban: az utasok száma 20 százalékkal megugrott, mert mindenki látni akarta élőben a macskát. A Wakayama Vasúttársaság ismét profitot kezdett termelni – ami azért volt fontos, mert már fontolgatta a társaság a vonal bezárását.

Keiko Yamaki, a vasúttársaság marketingfőnöke aztán gondolt egy merészet, és az egész vonalat macska tematikájúvá alakította. Egy ismert ipari formatervezőt, Eiji Mitookát kérték fel kocsik átalakítására, de nem csak a vonat, hanem maga az állomás is cicaformát kapott csinos fülekkel.

Amikor Tama 16 éves korában meghalt, a tiszteletére különvonatot indítottak, amit telematricáztak a macska fotóival, és több, mint 3000-en rótták le kegyeletüket a néhai macskafőnök előtt.

A temetését nem aprózták el: a cég elnöke, Kodzsima Mitsunobu egy sintó szentélyt állíttatott neki, isteni magasságokba emelve az állatot. A szentélyt Tama utódja, Nitama is meglátogatta – az ő neve egyébként Második Tamát jelent japánul –, hogy lerója a tiszteletét híres elődje előtt.

Tama-chan csakugyan úgy emelkedett ki közülünk, mint egy megváltó, mint egy istennő. Megtiszteltetésnek tartom, hogy vele dolgozhattam. Remélem, Nitama is kiveszi a részét a helyi látványosságok és más érdekességek népszerűsítésében.” – mondta a macska temetésén Kodzsima a hatalmas gyászoló tömegnek.

Nitama feladata ugyanaz lesz, mint Tamáé: üdvözölnie kell az utasokat a kisi állomásnál, illetve szabadidős tevékenységként rágcsálóirtással is foglalkozhat.

Az állomásépületben ma már minden a macskákról szól, az ajándéküzlet is telis-tele van macskás ajándéktárgyakkal, a kávézóban pedig macskamintájú tejhabot készít a barista.

 

 

A cicák által felpörgetett forgalom ismert jelenség Japánban, már külön neve is van az erre épülő gazdasági modellnek: “Nekonomics”-nak, azaz magyarra mondjuk “macsgazdaságként” lehetne fordítani. A macskák népszerűségét sokan kihasználják, elég csak a Hello Kittyre gondolnunk, vagy épp a maneki neko figurákra, azaz a mancsukkal integető cicákra.

// forrás: index, ng

Post Author: cicanyadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .